Sdílená kola s Lítačkou loni využilo 34 tisíc lidí

Výhodná kombinace veřejné dopravy a sdíleného kola získala mezi Pražany mimořádnou popularitu. Loni využilo možnost vypůjčit si s platnou Lítačkou sdílené kolo dvakrát denně na 15 minut zdarma celkem 34 tisíc lidí. Sdílená kola výrazně usnadňují „první a poslední kilometr“ cesty Prahou a dále rozšiřují výhody dlouhodobých kuponů MHD.

0 Shares

Sdílená kola provozují na základě smlouvy s hlavním městem firmy Rekola a Nextbike. Pro půjčení kola zdarma stačí mít platný elektronický předplatní kupon PID pro Prahu a propojit si aplikace Rekola nebo Nextbike s účtem v PID Lítačce.

Celkový počet jízd v rámci tohoto systému se za rok 2022 vyšplhal na 567 264, průměrně lidé vykonali každý den včetně zimních měsíců 1 554 jízd. Rekordním měsícem byl srpen, kdy si kolo půjčilo 12 618 lidí. Nejvíce jízd z celého roku za jediný den bylo 23. června (3 239), lidé si však kola půjčují i v zimních měsících (každý měsíc zhruba 5 tisíc lidí). Nejčastější délka jedné výpůjčky se pohybuje mezi 4 a 8 minutami.

V naprosté většině se bikesharing využívá opakovaně, přes 36 % lidí si půjčilo kolo více než desetkrát. Nejvíce se kola půjčují ve všední dny, konkrétně v úterý až čtvrtek, o víkendech je pak počet výpůjček zhruba poloviční. Během dne je pak největší špička mezi 6. a 7. hodinou ranní a mezi 15. a 16. hodinou odpolední. Největší zájem o sdílená kola je v oblasti Holešovic, Karlína, historického centra Prahy a Dejvic. Významný je také Smíchov, Podolí, okolí Palmovky a obecně lokality kolem vltavských břehů. Aktuálně je možné si sdílené kolo zdarma zapůjčit či vrátit u 53 stanic metra, což činí 87 % všech stanic metra v Praze.

Prvních 15 minut zdarma od vypůjčení kola může využít každý majitel platné elektronické předplatní jízdenky pro území Prahy (nahraný na kartě Lítačka, v mobilní aplikaci PID Lítačka nebo na platební kartě či In Kartě Českých drah), který svůj aktivní účet v Lítačce propojí s aplikacemi provozovatelů sdílených kol Rekola nebo Nextbike, a to až dvakrát denně.

Jak funguje bikesharing s Lítačkou? Pro vypůjčení kola je potřeba mít staženou mobilní aplikaci poskytovatele služby sdílených kol, ve které je pro první vypůjčení nutné propojit účet v rámci bikesharingu s účtem uživatele v systému PID Lítačka (pro přihlášení stačí zadat e-mail a heslo, v případě, že si ho uživatel elektronického kuponu PID nepamatuje nebo ještě není registrovaný, lze jednoduše nastavit na www.litacka.cz). Po úspěšném propojení účtu Lítačky a bikesharingu je každé další zapůjčení kola velice snadné, systém si propojení s Lítačkou, a tudíž i nárok na bezplatnou výpůjčku, pamatuje.